Menopozda ateş basması nasıl geçer? Neler yapabilirsiniz?

Ateş basması
Ateş basması

Menopoz döneminde her on kadından sekizinde ateş basması görülür. Ateş basması özellikle vücudun üst kısmında ve yüzde sıcaklık hissiyle başlar. Ateş basması sırasında terleme, ciltte kırmızı kabarıklıklar ve kalp atış hızında artış da görülmektedir. Peki ateş basmasını azaltmak için neler yapabilirsiniz?

Haftanın üç günü 45 dakika kadar egzersiz yapın. Yapılan araştırmalar, egzersiz yapan kadınların menopoz dönemlerinde ateş basmasını daha az yaşadıklarını göstermiştir.

Günlük olarak karayılan otu kullanın. Aktarlardan karayılan otunu satın alabilirsiniz. Özellikle Avrupa ülkelerinde karayılan otu menopoz dönemindeki kadınların yardımcısı olmuştur. Karayılan otunu altı aydan az kullandığınızda hiçbir yan etkisi olmayacaktır.

Kızıl yonca ve soya da menopoz dönemindeki ateş basmasına iyi gelir. Soya ve kızıl yonca izoflavonu arttırır. İzoflavon, vücutta östrojenin yaptığı etkiyi yapar. Yalnız izoflavonun kanser riskini arttıracağı gibi bir endişe hakimdir. Bu yüzden eğer kanser hastalığını atlatmışsanız veya ailenizde kanser hastalığı geçiren biri varsa, doktorunuzla görüşmeden soya ve kızıl yonca kullanmayın.

Ani ateş basmalarını bastırmak için soğuk su tavsiye edilmektedir. Eğer gece uyku sırasında ateş basmanız çok oluyorsa yatağınızın yanında soğuk su dolu bir termos bulundurun.

Önlem almak için kat kat giyinin. İnce bir bluzun üzerine kazak ve üzerine hırka gibi… Ateş bastığında üstünüzdekileri çıkarıp rahatlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir