Memede fark edilen yumru tehlikeli midir?

Memede tümör
Memede yumru

Eğer memelerinizde bir yumru hissetmiş ve paniklemişseniz, bu durum normaldir. Memelerinde yumru hisseden her kadının aklına ilk olarak kanser gelir. Esasen memelerdeki yumrular tedavi edilebildiklerinden korkuya gerek yoktur. Yapılan araştırmalara göre memelerde fark edilen yumruların 10’da 8’i iyi huyludur. Ancak yine de tedavi ertelenmemelidir.

Eğer memenizde yumru fark ederseniz doktora gidin. Yumrunun her ay düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Ultrason ve mamografi yaptırın. Yumrunun yoğunluğu, türünü belirler.

Eğer ultrasondan bir sonuç alınmazsa ve yumrunun boyutu zamanla artıyorsa biyopsi yapılabilir. İnce bir iğneyle yumru içinden sıvı ve hücre çekilir. Biyopsinin bir başka yoluysa enjeksiyon iğnesiyle meme kütlesinden silindirik bir parça çıkarılmasıdır. Biyopsi sonucunda tedavi yolu da belirlenir çünkü yumrunun iyi huylu olup olmadığına göre tedavi değişkenlik gösterir.

İyi huylu olan yumrular için eksizyonel cerrahi uygulanabilir. Eğer doktorunuz yumruyu tehlikeli bulursa ya da yumru çok hızlı bir şekilde büyümeye başladıysa, doktorunuz memenin alınmasına karar verebilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve iyileşme süreci de hızlıdır.

Yeni yumruların oluşma ihtimaline karşı tetikte olun. Eğer memenizi kontrol ettiğinizde yeni yumrular fark ederseniz kısa sürede jinekoloğa görünmenizde fayda olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir