Meme ucu akıntısı neden olur? Ne yapmak gerekir?

Meme ucu akıntısıMemelerde kitle hissedilmesinden sonra meme sağlığında en çok doktora başvurma sebebi meme ucu akıntısıdır. Bu akıntılar çoğunlukla iyi huylu olsalar bile memeden gelen akıntının rengi her iki göğüsten gelip gelmediği, durup dururken mi herhangi bir uyarıyla mı oluştuğu gibi tanımlar teşhis sürecini hızlandıracaktır.

Meme başından sıvı gelmesi hamilelik süreci dışında ortaya çıkıyorsa patolojik bir durumdan bahsedilebilir. Meme akıntılarını süt gelmesi, iltihabi akıntılar ve kanlı akıntılar olarak gruplandırmak mümkündür.

İltihabi akıntılar (Mastit) çoğunlukla menopoz dönemindeki kadınlarda görülür mikropların meme ucu çatlaklarından içeri sızarak enfeksiyon oluşturdukları lezyonlarda iltihabın boşaltılması gerekecektir. Süt akıntıları ise vücuttaki prolaktin hormonunda artış yaşanması sonucu oluşmaktadır. Bu artışın nedenleri için ayrı tetkikler yapılarak çıkan nedene göre tedavi uygulanmalıdır.

Meme ucunda kanlı akıntıların görülmesi halinde riskli bir akıntı durumundan bahsedilebilir .Kanlı akıntılarda %50 oranında popilom varlığı olma olasılığı bulunur. Özellikle 50 yaşın üstündeki hastalarda bu durum kanseri işaret edebilmektedir. Kanlı akıntı %15 oranında kanserden kaynaklanır. Ancak kanlı akıntıların doğru teşhis edilebilmesi için uzman kontrolü şartır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir