Meme kontrolü sonrası hangi durumlarda doktoruma gidilmeli?

meme kontrolüEvde el ve gözle yapılan meme kontrolünde görülen her şişkinlik riskli bir durumu işaret etmez. Meme dokusu küçük yumrulardan oluşmaktadır. Özellikle adet öncesi dönemde bu yumrular şişebileceğinde kontrollerin mutlaka adet dönemi sonrasın yapılması gerekir.

Gözle kontrol sürecinde memelerde ki çok belirgin şişlikler, memede renk değişiklikleri, kızarık alanlar, damarlarda önceden görülmeyen belirginleşmeler, meme dokusunun yer yer içeri gömülmesi gibi bulgulara rastlanılması normal olarak değerlendirilemez. Ayrıca ciltte portakal kabuğu şeklinde bir doku görülmesi durumunda da uzman bir hekim tarafından kontrol gerekmektedir.

Kontrol sırasında ele gelen kitlelerin kötü huylu olma ihtimalleri azdır. Ancak kitlelerin doktor tarafından izlenim altına alınması gerekebileceğinden uzman kontrolü gerekir. Meme bölgesinde yapısal herhngi bir bozukluk yokken dahi sıvı gelmesi normal bir durum değildir. Bu nedenle sıvı gelmesi gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

El kontrollerinde göze çarpan bu durumlarda bir hastalık varlığından söz edilemez ancak ilerleyen süreçlerde olumsuz durum oluşmaması açısından uzman doktorların kontrolünde ilerlenmesine bir sebep teşkil etmektedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir