Kegel egzersizi nasıl yapılır? Zor mudur?

Vajina
Kegel egzersizi

Kegel egzersizleri Arnold Kegel tarafından ortaya konulmuştur. Kegel egzersizi yaparak pelvik kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Kegel egzersizleri vajinismus hastalarına önerilmektedir. Bununla birlikte kolay doğum yapabilmek için, pelvik kasların düşmesini engellemek için de doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kegel egersizleri bağırsak sorunları yaşayan erkek hastalara da tavsiye edilmektedir.

Bu egzersiz hem çok kolay uygulanabilir hem de uzun sürmediğinden günlük işlerinizi yapmanıza engel teşkil etmez.

En azından birkaç hafta boyunca bu egzersizleri yapmanız, pelvik kaslarınızın kontrolünü ele almanıza yardımcı olacaktır.

İlk defa yapacaksanız küçük tuvaletinizi yaparken işe başlayabilirsiniz. Tuvaletinizi yaparken bir anda tutun ve beş saniye kadar bekleyin. Hangi kaslarınızı çalıştırdığınıza dikkat edin. Sonra tuvaletinizi yapmaya devam edin. İlk denemenin ardından dilediğiniz yerde egzersizlere devam edebilirsiniz.

Vajinismus hastalığının en olumsuz getirisi aşırı kaygıdır. Bu egzersiz her ne kadar basit olsa da kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortamda egzersizi yapmanız daha uygun olacaktır. Örneğin ilk denemeleri uzanarak yapabilirsiniz. Rahatlatıcı bir müzik açın ve yavaşça nefes alıp vererek gevşeyin.

Tuvaletinizi tutar gibi kaslarınızı kasın. Vajina girişinizin daraldığını hissedeceksiniz. Bu daralma cinsel ilişki sırasında fark etmeden kastığınız kaslarınızdan dolayı ortaya çıkar. Beş saniye kadar bekledikten sonra tuvaletinizi tutma hareketini bırakın. Hatta hafifçe ıkınabilirsiniz çünkü ilk başlarda kaslarınızı gevşetmeyi bilemeyeceksiniz. Zamanla kasları kasmaya ve gevşetmeye alışacaksınız.

Kegel egzersizleri başlangıçta, vajinismuslu olsun ya da olmasın tüm kadınlar için kafa karıştırıcı olabiliyor.

Birkaç hafta sonra kaslarınızın kontrolünü ele aldığınızı göreceksiniz. Günde en az üç kez kegel egzersizi yapın. Her egzersiz sırasında kasma ve gevşemeyi onar kez tekrar edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir