Hamilelikte riskli bitkisel besinler

Hamilelikte riskli gıdalarHamilelikte bazı bitkilerin kullanımı erken doğum, düşük veya gelişim bozuklarına sebebiyet verebilir. Bitkilerin tamamının faydalı olacağını düşünen annelerin yaptığı yanlışların başında gelen bu durum hamilelikte üzücü sonuçlar doğurabilmektedir.

Biberiye fesleğen, kediotu, oğulotu, karahindiba, maydonoz, sarı kantoron, yaban mersini, adaçayı, sinameki, keten tohumu, sarı çiğdem, ökse otu, melek otu, ginseng,  gibi bitkiler erken doğum, kanama ve düşük gibi durumlara yol açabileceklerinden hamilelik sürecinde uzak durulması gereken bitkilerdir. Nar ve ilk üc ayda havuç tüketimi rahim kasılmalarına yol açabileceğinden gene tercih edilmemelidir. Tarçın, nane yağı be kimyon gibi bazı baharatlarında aşırı kullanımı rahim kasılmalarına yol açar o nedenle yüksek dozda kullanımdan mutlak suretle kaçınılmalıdır.

Belirtilen ürünlerin cilt tarafından emilmeleri de sakıncalıdır bu nedenle bu maddelerin krem ve yağ olarak kullanılmaları da hamilelik sürecine olumsuz bir etki yapabileceğinden uzak durulması gerekir.

Hamileliğiniz boyunca güvenilirliği net olarak kanıtlanmamış yiyeceklerin kullanmamanız anne ve bebek sağlığı için yüksek düzeyde önemlidir. Tüketeceğiniz ürünün içeriğinden emin değilseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir