Hamilelikte nefes egzersizleri nasıl yapılır?

Gebelikte nefes teknikleriHamilelik sürecinde nefesle ilgili sıkıntılar nefes darlığı nefes sıkışması en çok görülen rahatsızlıklardandır. Rahimin büyümesi ile diyaframınızda oluşan baskı göğüs boşluğunu sıkıştırarak anne adaylarının nefes alış verişini düzensizleştirir. Bu durumun varlığı gebelikte nefes egzersizlerinin önemini ortaya koymaktadır.

Doğru nefes alma tekniklerini çalışmanız özellikle sancıların sıklaştığı dönemde panik yaşamadan doğru nefes alış verişini sağlamanıza yardımcı olacaktır. Hamilelikte nefes egzersizlerine 3. Aydan itibaren başlanması önerilmektedir.

Nefes egzersizleri hamileliğin yarattığı diğer durumlara da çözüm sunacaktır. Doğru nefes alarak duruş bozukluklarını giderebilir sırt ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Doğum sırasında doğru solumayı yapabilmek, perine kaslarını kuvvetlendirmek, ruhsal olarak sakinleşip doğuma hazır bir psikolojiyi sağlamak, gerginliği ve stresi azaltmak doğru nefes almayla sağlanacaktır. Ayrıca yapacağınız bu egzersizler enerjinizi artırıp dengeyi korumanıza yardımcı olur.

Kısaca gebeliğinizin 3. Ayından itibaren yapacağınız nefes egzersizleri hem rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi,, bedensel ve ruhsal olarak rahatlamanızı hem de doğum anında daha sakin kalıp stressiz bir doğum yaşamanızı sağlayacaktır.

Doğru nefes teknikleri için fizyoterapistten yardım almanız egzersizlerinizi kolaylaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir