Genital siğil tehlikeli midir? Nasıl önlenir?

Genital siğil
Genital siğil tehlikeli midir

Genital siğillerin zamanında fark edilmemesi , tedavinin önemsenmemesi sebebiyle kansere dönüşebilmektedir. Kanser vakalarına siğiller nedeniyle her yıl ortalama 250.000 kişi hayatını kaybetmektedir.

Genital siğillerin oluşmalarından sonra aşılama ile tedavi mümkün değildir. Ancak güvenli ve korunma yöntemleri kullanılan cinsel yaşamın yanı sıra koruyucu özellikteki aşılar ile siğilleri hayatınızdan uzak tutmanız mümkün.

Aşı yaptırmak amacıyla uzmanlara başvuran kişilerin çoğunun aklında hangi aşıyı yaptırması ile ilgili sorular oluşur. HPV aşıları dörtlü aşı ve ikili aşı olmak üzere iki çeşittir. Tıp dilinde dörtlü aşıya Gardasil ikili aşıya ise Cervarix ismi verilmektedir.

Gardasil aşısının etki alanı daha geniştir. Son yıllarda sıkça görülen anogenital siğillere karşı önleyici özellik taşır.

Cervarix aşısının ise etki alanı sadece rahim ağzı kanserlerini ve kanser öncesi lezyonlarıdır. Siğillere karşı tam bir koruma sağlamadığından Gardasil aşısının kullanımı daha yaygındır.

Her iki aşının da uygulanabilirlik yaş aralığı 9-26 yaş aralığıdır. Ancak Gardasil aşısı bağışıklık ve güvenilirlik yönleriyle 24-45 yaş arasında da uygulanabilir ve koruması üst düzeydedir.

Gardisil yani dörtlü aşı siğillerin yayılım seyri nedeniyle erkeklere de uygulanabilmektedir. Özellikle batı ülkelerinde erkeklerde zorunlu aşılar arasında yer almaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir