Erken menopoz neden olur? Sebepleri nelerdir?

Mutsuz kadın
Erken menopoz

Tıp literatüründe 40 yaşından önce menopoz sürecine girilmesi erken menopoz olarak adlandırılmaktadır. Erken menopozda tedavi süreci yüksek önem taşır. Tedavinin yapılmaması halinde menopozun getirdiği kemik erimesi başta olmak üzere bir çok sorun erken yaşta başlayacak ve telafisi olmayacaktır.

Tedavi süreçleri normal menopoz süreci ile aynı ilerler. Peki bu olumsuz sürecin nedenleri nelerdir?

Herhangi bir cerrahi müdahale sonrası yumurtalıkları besleyen damarlar zarar görürlerse ,yumurtalık keseleri olursa yumurta oluşturma özelliğini kaybederse veya iki yumurtalığında dış gebelik gibi vb benzeri sebeplerle alınması söz konusu ise cerrahi erken menopoz süreci başlayacaktır.

Erken menopozun bir diğer nedeni ise otoimmun hastalıklardır. Bu tarz hastalıklarda vücut kendine ait dokuları yabancı gibi kabul edip antikor üretir. Bu antikor üretimi yumurtlamayı etkileyen dokulara yönelik olursa erken menopoz durumu oluşacaktır.

Kanser tedavi süreçlerinde uygulanan ışın ve ilaç tedavileri yumurtalıklara zarar verebilir.

Irsi faktörler annenin yada ablanın menopoz yaşı , yaşam tazrı alkol ve sigara kullanımı ayrıca stressin yol açtığı diğer hastalıkların tetiklemesi ile erken menopoz görülebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir