Endometriozis ve doğurganlık

Gebelik
Gebelik

Endometriozis doğurganlığı etkiler fakat yine de hamile kalmak mümkündür. Peki endometriozisiniz var ve nasıl hamile kalacağınızı düşünüyorsanız size biraz yol göstermek isteriz.

Öncelikle endometriozisinizin olup olmadığından emin olmak için jinekoloğunuzla görüşün. Bu görüşmede endometriozisinizin seviyesini de öğrenmeniz önemlidir. Bunun için en iyi yöntem ise laporoskopidir. Eğer endometriozisiniz varsa hamile kalmayı ertelememelisiniz. Endometriozis her geçen ay doğurganlığı azaltacaktır.

Doktorunuz hamile kalabilmeniz için seçenekleri size anlatacaktır; ameliyat, ilaçlar ve ya sadece hamilelik denemeleri… Hamile kalmanız endometriozisi tedavi etmeyecektir.

İlaç tedavisi sırasında hamile kalabilmek için bir zaman çizelgesi oluşturun. İlaçlar ovülasyonu ve adet dönemlerini etkiler. Bu nedenle ilaç tedavisi sonunda hamile kalmak için denemelere başlayabilirsiniz.

Doktorunuzdan vaporizasyon ve lazer teknikleriyle ilgili bilgi isteyin. Endometriozisin ilerlemesine bağlı olarak bu seçenekler değerlendirilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir