Düşük engellenir mi? Ne yapmak gerekir?

Hamilelikte düşük tehlikesiDüşük hamilelik sürecinde bebeğin 20 haftadan önce doğmasına denilmektedir. 20. haftadan sonra yapılan düşükler ölü bebek doğumu olarak nitelendirilir.

Düşük belirtilerini siz tespit edip doktorunuza başvurarak düşüğü engelleyebilirsiniz. Düşüğün ilk belirtilerinden biri hafif ya da ağır kanama gerçekleşmesidir. Bu kanama bazen sadece lekelenme bazen de yoğun kanama yaşanmasıdır. Her kanama düşük belirtisi değildir ama hamilelik sürecinde bir kanama görüldüğünde doktorunuzla irtibata geçmeniz çok önemlidir.

Karın bölgesinde kramp hissetmek bağdokuların gerilmesinden kaynaklıdır ama bu durum düşüğün bir belirtisi olabilir. Özellikle tek bir bölgede adet döneminde hissedilenden daha güçlü bir kramp hissediliyorsa doktorunuza bunu bildirmelisiniz.

Vajinal akıntınız kah pıhtısı ya da fışkırarak bir kanama şeklindeyse bu bebeğinizin düşmek üzere olduğunun göstergesidir. Ayrıca kötü kokulu ve tahrişin göründüğü vajinal komplikasyon olması düşüğü işaret ediyor olabilir. Akıntınızda cenin dokusuna benzer bir durum görürseniz doktorunuzun bunu mutlaka incelemesi gerekecektir.

Hamilelik belirtilerin aniden yok olması, bulantıların kesilmesi hormon seviyenizin normale döndüğünü ama aynı zamanda düşük yapmakta olduğunuzun işareti olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir