Doğum kontrol iğnesi sağlığa zararlı mı?

Doğum kontrol iğnesi
Doğum kontrol iğnesi

Gebeliği önlemede güncel metotlardan biri olan doğum kontrol iğneleri aylık ve 3 aylık olmak üzere 2 türlü uygulanabilmektedir.

Gebeliği önlenmesinde ki güvenilirlik oranı oldukça yüksek olan aşılama yönteminde hamilelik görülme olasılığı %1’den azdır. İlk kez kullanımda adetin başlangıcından itibaren 5 gün içinde aşılama gerçekleştirilmelidir.

Aşılama yöntemi gebeliği önlemede yüksek oranda başarı sunmasının yanında yan etki olarak adet düzensizliğini ilk 3-6 aylık dönemde %60 oranına yükseltmektedir. Yıllık kullanım takiplerinde bu düzensizliklerin düzeldiği izlenmiştir. Yöntemin diğer yan etkileri kilo artışı, göğüslerde hassasiyet, akne oluşumu ve bulantı yaşanmasıdır. Özellikle yarattığı adet düzensizlikleri nedeniyle tercih edilme oranı düşüktür.

İğneler doğum kontrol haplarında olduğu gibi östrojen ve progestin hormonu içermektedir. Gebelik şüphesi olanlar, meme kanseri ökyüsü ya da ailesinde meme kanseri görülme sıklığı yüksek olanlar ve daha önjce felç geçirenler tarafından kesinlikle kullanılmaması gerekir. 1 ay ve 3 aylık kullanımlarda bir sonraki aşılama tarihinin arasında 3 günün üzerinde gecikme olması halinde yeniden hamilelik testi yaptırdıktan sonra uygulanması önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir