Cinsel ilişkide çözülme ve orgazm aşamaları

Orgazm
Orgazm

Cinsel ilişki sürecinin ilk iki aşamasının tamamlanması sonucunda ilişkinin en kısa evresi olan orgazm süreci başlayacaktır. Bu aşamada vajinal bölge istemsizce kasılır, tüm vücutta sıcaklık artışı gerçekleşir.Mesanenin ağzında salgılama başlar  bu durum kimi metinlerde kadın boşalması olarak adlandırılmaktadır.Yüz kasları ve tüm vücuttaki kaslar gerginleşir tam tepe noktasında bütün kasların aynı anda kasılması durumu oluşur. Eğer bu süreçte uyarılma devam ederse kadın bünyesinde bir den çok kere orgazm durumu oluşabilir.Erkek bünyesinden farklı olarak kadınlarda ikinci bir orgazm için dinlenme süreci gerekmez.

Orgazm aşaması sonrasında vücut çözülme evresine girecektir. Vajina ve diğer erojen bölgelerde kan akımı yavaşlar, vajinal bölgede oluşan genişleme ve dışa açılmalar normal haline döner, meme uçların hassaslaşır.Vücudun normal reaksiyon sürecine geri dönmesi işlemi sağlanır ama kalp atımı hala yüksek seviyededir.Bu aşamada birey hızlı soluk alıp verme ve terleme durumu yaşayacaktır.

Cinsel ilişkinin sağlıklı olabilmesi için tüm bu evrelerin gerçekleşmesi gerekmektedir. Özellikle ilk cinsel birleşmeden önce çiftlerin cinsel terapistlerden yardım alması önerilir. Beklentilerin dile getirilmesi karşılıklı hazzın yaşanabilmesi açısından önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir