Bartholin kistinin tedavisi nasıl olur?

Bartholin kisti
Bartholin kistinin tedavisi

Bartholin apsesinin oluşum nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber oluşum gerçekleştikten sonra tek kesin çözüm cerrahi müdahaledir. Apsenin seviyesine göre uygulanacak cerrahi müdahaleler değişkenlik gösterir. Yapılan cerrahi girişim sonrasında apsenin varlığı ve yarattığı ağrı bir anda sonlanacaktır.

Özellikle genç hastalarda ve çok büyümemiş apselerde en çok kullanılan yöntem Marsupializasyon yöntemidir. Uygulanış kolaylığı ve tekrar riskinin düşüklüğü nedeniyle tercih edilen yöntemde mevcut apse boşaltıldıktan sonra kist deri ile ağız biçiminde birleştirilerek yeniden tıkanması engellenecek biçimde dikilir. Müdahale sonrasında antibiyotik ile tedavi pekiştirilir.

Bir başka cerrahi müdahale türü ise küçük apselerde tercih edilen apse drenajı yöntemidir. Bu vajina girişine bir kesi yapılarak irin akıtılır. İrin akıtma sonrasında boş kalan apse bölgesine steril gaz yada kateter yerleştirilir ve bölgenin açık kalması sağlanır. Konulan gaz 24-48 saat sonra kateter ise birkaç hafta bırakılarak apsenin tekrar etme olasılığı azaltılır. Müdahalede lokal anestezi kullanımı apse yüzeyinde çok iyi sonuç vermeyeceğinden irin akıtma sancılı olabileceğinden hastayı uyutmak daha etkili bir çözüm sunacaktır. Tüm müdahalelerden sonra cinsel ilişki deniz ve havuz kullanımı yasaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir