Balık yağı (Omega 3) polistik overa neden iyi gelir?

Omega 3
Omega 3

Balık yağı Omega-3 yağ asidi içerdiğinden, PKO’nun belirtileri arasında bulunan insülin direncini azaltmaya yardımcı olur. Pko’lu kadınların çoğu insülin direncine sahiptir ve bu yüzden kilo alırlar. Pko’lu kadınlardan diyabet başlangıcı ya da tip 2 diyabet ortaya çıkabilmektedir.

Balık yağı kan şekeri seviyesini dengeleyerek insülin direncini azalmaktadır. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar her ne kadar muallakta olsa da bazı olumlu sonuçlar alınmıştır.

İştahınız çok açıldıysa Omega 3 takviyesi alabilirsiniz yalnız bu konuda doktorunuz bilgilendirmeniz gerekir. Tansiyon ve Kolesterol Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ihtimali, Polistik over hastalarında daha yüksektir. Yapılan çalışmalar, Omega 3’ün kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Yüksek kolesterol için de aynı durum söz konusudur. Hatta Omega 3 kötü kolesterolü de düşürmektedir. Beslenme düzeninize günlük olarak 3 gram Omega 3 eklediğinizde tansiyonunuzda düşüş gerçekleşecektir.

Depresyon Polikistik over sendromundan muzdarip kadınların bir başka ortak belirtisi de depresyondur. Omega 3 yağ asidi sayesinde depresyon hafifler. Beyin hücreleri arasında iletişimi sağlayan sinirlerin etkileşimine yardımcı olur. Böylece genel vücut sağlığı da desteklenmiş olur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir