Aşırı adet kanamasının nedenleri çeşitlidir

Karın ağrısı
Karın ağrısı
Aşırı adet kanaması

Aşırı adet kanamasından mustarip olan kadınların sayısı azımsanamayacak kadar çok. Her 10 kadından 2’sinde aşırı adet kanaması görülüyor. Peki aşırı adet kanamasının nedenleri nelerdir?

Hormonel dengesizlik

Normal bir hormon dengesi içerisindeyken adet döngüsü ve şiddeti de normaldir. Hormon dengesizlikleri adet kanamasının artmasına neden olabilir. Örneğin menopoz başlangıcındaki kadınlarda aşırı adet kanaması sıkça gözükmektedir. Vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarındaki dengesizlikler aşırı adete kanamasına sebep olur.

İlaç kullanımı

Kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden biri aşırı adet kanamasıdır. Ayrıca yanlış kullanılan hormon ilaçları da bu duruma sebebiyet verebilir.

Polip

Polipler rahimde ya da rahim girişinde bulunan et parçası şeklinde oluşumlardır. Kanser riski taşımazlar. Polipler çoğunlukla hormonel dengesizliklere bağlı olarak gelişirler. Aşırı adet kanaması nedenlerinden birisi de poliplerdir.

Kanın pıhtılaşmaması

Kanın pıhtılaşmaması ırsi ya da genetik kökenlidir. Bu hastalık aşırı adet kanamasına sebep olabilir.

Miyom

Myomlar kanser riski taşımazlar. Myomun var olduğu çoğu kez doğum sırasında fark edilse de bazı belirtileri vardır. Aşırı adet kanaması da myomun belirtilerinden biridir.

Ovülasyon oluşmaması

Ovülasyonun oluşmaması (yumurtlama olmaması) aşırı adet kanamasına neden olabilir.

Hamilelik

Her ne kadar hamilelik sırasında adet kesilse de bazen birkaç haftalık hamileliklerde adet görülebiliyor. Hamilelikte yaşanan adetlerde aşırı kanamaya rastlanır. Ayrıca dış gebelik de aşırı kanamaya neden olmaktadır. Aşırı adet kanaması hayati tehlike içermese de yumurtalık kanserinin bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Eğer aşırı adet kanaması yaşıyorsanız, bu durumda bir jinekoloğa görünmenizde fayda olacaktır. Eğer bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmışsa, hastalığa yönelik tedavi uygulanabilir. Böylece hem hastalığınızı tedavi etmiş hem de aşırı kanama sıkıntısından kurtulmuş olursunuz. Aşırı adet kanaması kansızlığa da kapı açar. Bu yüzden beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir